Všetko, čo vieme o športe a zvlášť o disciplíne s názvom pole šport, sa radikálne mení. Sú zrátané dni, kedy iba aktivity ako futbal, basketbal, hokej či dokonca šach sa smeli hrdiť oficiálnym označením „šport“ a mať olympijské ambície.
V roku 2024 uvidíme na olympijských hrách okrem všetkých notoricky známych športov napríklad aj breakdancing. Podľa slovníkovej definície je oficiálne športom činnosť, ktorá zahŕňa „fyzickú námahu a zručnosti, v ktorých jednotlivec alebo tím súťaží“. Je teda čas
vytiahnuť tyče na pole šport a začať makať.
Pole dance sa totiž stal oficiálne uznávaným medzinárodným športom.
Tanec na tyči ako výkonnostný šport rozkvitol najmä v období ostatných 15 rokov. V istom zmysle, ak ho vnímame doslova ako šport a odhliadneme od histórie pole dance ako takej, pochádza zo Severnej Ameriky. V zmysle tanca si tento šport našiel najprv svoje miesto v nočných kluboch. Časom sa vyvinul v športovú disciplínu a stal sa populárnym pre tisíce ľudí na každom kontinente.
Od pole šport na rozdiel od „klubového“ pole dance
netreba očakávať žiadne trblietky ani 12-centimetrové podpätky, kostýmy či sexy spodnú bielizeň. Potešenie prameniace z cvičenia na tyči je úžasné, či už ho cvičenec robí pre svoje osobné potešenie alebo profesionálne.
Pole šport robí zázraky, pretože svojím spôsobom spája všetky sociálne vrstvy. Na rozdiel napr. od golfu, s ktorým sú späté veľmi vysoké náklady, dá sa tyč na pole dance na domáce použitie kúpiť už od cca € 140.
Globálna asociácia medzinárodných športových federácií
s anglickou skratkou GAISF je zastrešujúcim orgánom všetkých športov. Spadajú pod ňu olympijské a neolympijské organizácie, ako aj jednotlivé súťažné výbory po celom svete. Inými slovami, GAISF rozhoduje o tom, čo je oficiálne športom a následne mu pomáha rásť na globálnej úrovni. Táto agentúra vedie aj zoznam pozorovateľov, v ktorom sa nachádzajú organizácie ako Svetová asociácia pre Dodgeball (vybíjaná), Medzinárodná únia pre Kettlebell Lifting či Medzinárodná únia švihadiel.
Pole šport je podľa GAISF výkonný šport,
ktorý kombinuje tanec a akrobaciu na vertikálnej tyči. V dnešnej dobe už len úplný ignorant sa stále ešte domnieva, že pole dancing je len akési krútenie sa okolo tyče. Vo svete sa tomuto športu venuje už viac ako 5 miliónov ľudí.
Pole šport vyžaduje veľkú fyzickú a duševnú námahu – na zdvíhanie, držanie a otáčanie tela je potrebná sila a vytrvalosť. Na skrúcanie sa, pózovanie, predvádzanie línií a vykonávanie techník je potrebná vysoká miera flexibility. Ide o akúsi kombináciu gymnastiky, akrobacie či baletu na tyči.
Súťažný tanec na tyči ako šport má mnoho pravidiel
Od vizáže kostýmov napríklad cez čas, ktorý je potrebné stráviť pohybom na tyči až po čas, ktorý je dovolené stráviť mimo nej. Pole dancing má vyše 300 oficiálnych pohybov (rôzne typy akrobatických ťahov ako sú roztočenie, stúpanie, zvraty a inverzie tela), ktoré sú katalogizované a pri ktorých je takisto stanovená minimálna dĺžka, počas ktorej musí daný pohyb trvať.
Pole dance ako súťažný šport sa v súčasnosti praktizuje
v mnohých krajinách po celom svete vrátane Slovenska. Pričom mnohé z nich sú aj hostiteľmi súťaží Miss Pole Dance na národnej úrovni. Existujú tiež významné medzinárodné súťaže organizované napr. pod hlavičkou „World Pole Sport & Fitness“.
Federácia pre pole šport bude teraz podporovať novo uznaný medzinárodný šport s úmyslom a cieľom požiadať napokon Medzinárodný olympijský výbor, aby finálne naplnil olympijské ambície pole dance.