Idete prvý krát vyskúšať pole dance? Tento článok je pre vás.

Všetci o ňom hovoria. Nový moderný šport pre ženy aj mužov, ktorý v sebe spája prvky tanca, posilňovania a gymnastiky. Tí, ktoré pole dance vyskúšali, prepadli jeho čaru. Ak aj vy túžite skúsiť si pole dance na vlastnej koži, prečítajte si základné pravidlá pri prvom kontakte s tyčou.

  1. Cvičenie doma alebo v štúdiu
  2. Oblečenie (prečo pole dancerky cvičia vyzlečené)
  3. Ako nekĺzať na tyči
  4. Špeciálna výbava
  5. Ako sa starať o tyč na cvičenie
  6. Bonus: Tajomstvo všetkých pole danceriek, ktoré vám nikto nepovedal a určite vás prekvapí

Cvičenie doma alebo v štúdiu?

Ak je vo vašom blízkom okolí pole dance štúdio, informujte sa, či ponúka skúšobné nezáväzné hodiny, na ktorých si môžete vyskúšať, či by vás to vlastne bavilo. Prídete na jednu hodinu, na ktorej zistíte, či je pole dance pre vás. Ak áno, môžete si vybrať kurz, ktorý budete pravidelne navštevovať. Štruktúra tréningov je navrhnutá od úplných začiatkov, na ktorých sa budete učiť šplhať a cvičiť základné pózy a spiny (otočky na točiacej sa tyči).

Cvičenie v štúdiu pod dohľadom akreditovanej trénerky vám prinesie jej know-how, ako jednotlivé cviky technicky zvládnuť, niekedy aj fyzickú pomoc, dostať sa do cviku a tiež sa zoznámite s novými ľuďmi, s ktorými budete zdieľať svoju novú vášeň.

Cvičiť sa dá aj doma, pokiaľ si zakúpite a nainštalujete pole dance tyč (článok o tom, ako si vybrať tyč na cvičenie) a nájdete si online kurz, podľa ktorého sa budete učiť.

Úplne najlepšou kombináciou je cvičenie v štúdiu a doplnkové trénovanie doma, ak vám tréning v štúdiu nestačí.

Ako sa (ne)obliecť na prvý tréning a prečo pole dancerky cvičia vyzlečené?

Jednou z etáp pole dance je aj obdobie striptízu (článok o histórii pole dance), preto si niekto môže pole dance stále spájať s ním. Dôvod, prečo pole dancerky cvičia v súčasnosti ešte stále vyzlečené, je však iný a prozaickejší. V oblečení jednoducho na kovovej tyči nebudete držať. Nahá koža pri kontakte s tyčou priľne na povrch a drží bez kĺzania na mieste.

Nebudete potrebovať legíny, ani tričko s krátkym rukávom. Pri prvých tréningov vám bude stačiť športová podprsenka a krátke legíny nad kolená. Ak by ste sa predsa len cítili trochu nekomfortne, môžete si obliecť tielko (tielko s pole dance dizajnom tu). Čo si ešte so sebou zobrať na tréning? Určite malý uterák na ruky a čistiacu hubku (napríklad takú, ktorú používate na umývanie riadu).

Existujú aj značky oblečenia na pole dance, do ktorého môžete neskôr po čase investovať. Oblečenie na pole dance sety (nohavičky a podprsenky) zo športového materiálu, v ponuke je veľké množstvo strihov, farieb a veľkostí.

Ako nekĺzať na tyči?

Ideálne ročné obdobie, kedy začať cvičiť pole dance, neexistuje. V zime je chladno a koža je hladká a má tendeciu viac kĺzať. V lete môže byť veľmi horúco, a výsledkom je tiež kĺzanie. Existuje však pravidlo, ktoré pomôže a tým je, že 24 hodín pred tréningom sa neodporúča krémovať telovým krémom. Krémy robia pokožku hladšou a mastnejšou a to gripu (držaniu tela na tyči) nepomáha.

Čo pomáha v zime, je dobrá rozcvička, kedy sa telo zahreje a pokožka sa mierne spotí. Tiež pomáha zahriať si tyč rukami niekoľkými cvikmi pred samotným cvičením.

Špeciálna výbava

Základnou špeciálnou výbavou pre pole dancerky je magnézium. (nie to šumivé, ktoré pijete proti kŕčom). Je to prípravok pre športovcov (používajú ho napríklad lezci aj gymnasti). Magnézium pre pole dancerky je vhodné v tekutej forme a natiera sa s ním tyč, alebo telo. Je to biela hmota, ktorá o natretí uschne a tým vysuší nadmernú mastnotu alebo pot. Tekuté magnézium kúpite v každom pole dance centre alebo v obchode pre športovcov.

Ako sa starať o tyč na cvičenie?

Či už cvičíte doma, alebo v centre, pred každým cvičením si odložte všetky kovové predmety z tela, ktoré sa budú dotýkať tyče, hlavne náramky a prstene. Okrem toho, že si s nimi môžete ublížiť, môžete poškriabať tyč a tiež si poškodiť šperky.

Nepísaným pravidlom po tréningu je očistenie svojej tyče, aby na ňom mohla cvičiť ďalšia pole dancerka. Najlepším čističom a zároveň dezinfekčným prostriedkom je lieh. Každé pole dance štúdio má k dispozícii fľašky s čistiacou tekutinou. Tekutinu nanesiete na sebou donesenú hubku (spomínali sme ju v bode 2) a tyč vyčistíte. Následne uterákom utriete a na tyč sa môže tešiť ďalšia cvičiaca.

Čistenie tyče v domácom prostredí je taktiež potrebné a ak nemáte doma lieh, môžete použiť napríklad alpu.

Superman
Superman, jeden z prvých extra bolestivých cvikov

Bonus: Tajomstvo všetkých pole danceriek, ktoré vám nikto nepovedal

Pole dance je krásny šport, ktorý všetci obdivujú. O jednej veci však nikto nehovorí a tou je fyzická bolesť pri kontakte tela s tyčkou. Hlavne prvé tréningy sú spojené s intenzívnou bolesťou v miestach, kde sa telo dotýka tyče. Následkom tejto bolesti a tohto kontaktu telo / tyč sú modriny a podliatiny, známe ako „pole kisses“ (kisses = bozky). Bolesť je zvyčajne intenzívna iba prvé tréningy a tiež sa hovorí, že modrina sa na jednom mieste viac krát neurobí. Ak túto bolesť vydržíte, odmenou vám budú pekné pózy už na prvých tréningoch.